Samochody dostawcze i ich rodzaje

Transport towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Wraz z rozwojem techniki zmieniały się tylko jego rodzaje i sposoby. Jednym z czynników dzięki któremu możemy go klasyfikować jest wielkość ładunków. Wszystko zależy od tego jak dużo rzeczy chcemy przewieźć na raz i jak dużo przestrzeni one zajmują. Każdy typ wymaga innego środka transportu.

Pod tym względem wciąż najpopularniejszy pozostaje transport samochodowy. Możemy tutaj użyć standardowych i popularnych ciągników z naczepami lub mniejszych samochodów dostawczych. Przyjrzyjmy się tym ostatnim.

Samochód dostawczy to nic innego jak pewna odmiana samochodu osobowego, którego zadaniem jest przewożenie ładunków. Wiąże się z tym jedno podstawowe i ważne udogodnienie. Jako że tego typu pojazdy posiadają dopuszczalną całkowitą masę do 3,5 tony, do ich prowadzenia na terenie Polski wystarczy prawo jazdy kategorii B. Zupełnie inaczej, jak w przypadku ciągników z naczepą, które to wymagają oddzielnej kategorii.

Warto się tutaj przyjrzeć najważniejszemu aspektowi samochodów dostawczych, czyli rodzajom nadwozia. Ogólnie rzecz biorąc wyróżniamy cztery jego typy:

  1. Nadwozia furgonowe – zdecydowanie najpopularniejsze i najczęściej spotykane na naszych drogach. Charakteryzuje się ono pełną integracją części ładunkowej z kabiną kierowcy. Całość jest w pełni zamknięta oraz posiada sztywny dach i ściany. Z tyłu obowiązkowo mamy uchylne drzwi załadunkowe. Opcjonalnie często spotkać można również drzwi boczne, przesuwane. Oddzielnym rodzajem są tutaj tzw. vany znacznie większą budową.
  2. Nadwozia skrzyniowe – są to tzw. nadwozia otwarte. Wynika to z faktu, że kabina kierowcy jest tutaj wyraźnie oddzielona od przestrzeni ładunkowej, czyli właśnie skrzyni. A składa się ona z podłogi, burt (często otwieranych) oraz tylnej klapy. Zastosowanie tego typu nadwozia daje bardzo dużo możliwości. Sama skrzynia może być przymocowana na stałe do konstrukcji samochodu lub mieć formę wywrotki. Burtami może być natomiast równie dobrze plandeka. Takim pojazdem z łatwością przewieziemy ładunki umieszczone na paletach.
  3. Nadwozia typu pick-up – niezbyt popularne u nas. Ich zalety docenili natomiast farmerzy ze Stanów Zjednoczonych. Znajdująca się zaraz za kabiną kierowcy skrzynia ładunkowa (najczęściej otwarta i posiadająca niezbyt wysokie burty) to idealne rozwiązanie zarówno by przewieźć na dłuższe lub krótsze odległości, jak również pojechać do sklepu po zakupy.
  4. Nadwozia specjalne – najczęściej przystosowane do przewozu bardzo określonych rodzajów towaru. Najpopularniejsze są chłodnie.

Jak widać wybór jest duży i nic dziwnego, gdyż zapotrzebowanie na transport małogabarytowy jest znaczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *